فیلتر لباسشویی

آب‌ سخت عملکرد ماشین‌های لباسشویی را مختل می‌کند. وجود یون‌هایی چون کلسیم و منیزیم در آب اجازه نمی‌دهد پودر ماشین لباسشویی به خوبی با آب ترکیب شود. به همین خاطر زمانی که از فیلتر لباسشویی استفاده نمی‌کنید یا مدت زمان زیادی است که فیلتر را تعویض نکرده‌اید، ممکن است احساس کنید لباس‌ها به خوبی شسته نمی‌شوند. برای کاهش املاح معدنی موجود در آب باید از فیلتر لباسشویی استفاده کرد. املاح موجود در آب با سخت‌تر کردن آب نه تنها موجب تمیز نشدن لباس‌ها و باقی ماندن شوره‌های سفید بر روی لباس‌ها می‌شوند، بلکه انباشته شدن املاح معدنی آب در بخش‌های مختلف ماشین لباسشویی موجب رسوب بستن و کاهش راندمان ماشین نیز می‌شود.

انواع فیلتر لباسشویی

انواع فیلترهای لباسشویی که وظیفه آن‌ها جلوگیری از رسوب بستن املاح معدنی در لباسشویی است، به نوع و مدل ماشین لباسشویی بستگی دارد. اما عموما این فیلترها که به آن‌ها رسوب‌گیر لباسشویی نیز گفته می‌شود دارای دو نوع هستند:

  1. فیلتر لباسشویی پلی فسفات
  2. فیلتر لباسشویی مغناطیسی

فیلتر لباسشویی پلی فسفات

این فیلترهای In Line که از جنس پلی فسفات هستند، با واکنش دادن با آهک و رسوبات موجود در آب از رسوب بستن آن‌ها جلوگیری می‌کنند.

فیلتر لباسشویی مغناطیسی

 با ایجاد یک میدان مغناطیسی و باردار کردن رسوبات آن‌ها را به سمت لوله‌های خروجی هدایت کرده و از رسوب بستن آن‌ها جلوگیری می‌کنند.

چرا باید از فیلتر لباسشویی استفاده کنیم؟

اگر از فیلتر لباسشویی استفاده نشود، رسوبات موجود در آب که مملو از املاح معدنی هستند بر روی هیتر ماشین لباسشویی تجمع کرده و در عملکرد ماشین اختلال ایجاد می‌کنند. این رسوبات به مرور زمان می‌توانند لوله‌های ماشین لباسشویی را نیز مسدود کنند. با استفاده از فیلترهای پلی فسفات یا فیلتر لباسشویی مغناطیسی این املاح دیگر در بخش‌های مختلف ماشین لباسشویی رسوب نمی‌بندند. فیلترهای ماشین لباسشویی قادر به حذف یون‌هایی چون منیزیم یا کلسیم از آب نیستند، فیلترهای پلی فسفات یا مغناطیسی با عملکرد خود این املاح را به سمت لوله‌های خروجی لباسشویی هدایت می‌کنند و اجازه رسوب بستن در لوله‌ها را به آن‌ها نمی‌دهند.

فیلتر لیوانی یخچالی

گالری تصاویر

تصاویری از انواع فیلترهای پلی فسفات و فیلتر لباسشویی مغناطیسی را در گالری زیر مشاهده کنید.

در مواردی که رسوب فیلتر لباسشویی عمیق نیست صرفا رسوب‌گیری می‌تواند عمر فیلتر را برای مدت محدود، شارژ کند. اما چنانچه فیلتر رسوبات عمیق داشته باشد نه تنها رسوب‌گیری توصیه نمی‌شود بلکه موجب آسیب به لباسشویی می‌شود. از این رو تعویض فیلتر توصیه می‌شود.