فیلتر نخ تابیده

برای آب‌هایی که مقدار زیادی رسوبات و گل و لای دارند، برای جلوگیری از آسیب رسیدن زیاد به فیلتر الیافی، از یک فیلتر دیگر به نام فیلتر نخ تابیده یا فیلتر نخی استفاده می‎‌شود. این فیلتر نیز از جنس الیاف پلی پروپیلن است و ساختار آن به گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند حجم زیادی از رسوبات موجود در آب را فیلتر کند. این فیلترها می‌توانند آلاینده‌هایی با قطر 1 تا 100 میکرون را از آب حذف کنند. به دلیل قدرت بالای فیلتراسیون این فیلترها، از آن‌ها علاوه بر دستگاه تصفیه آب خانگی می‌توان برای استخرها و برج‌های خنک کننده نیز استفاده کرد. فیلترهای نخ تابیده نسبت به فیلترهای الیافی ظرفیت بیشتری دارند؛ اما دقت آن‌ها کمتر است. بنابراین لازم است پس از این فیلتر یک فیلتر الیافی فشرده نیز قرار بگیرد.

مشخصات فیلتر نخ تابیده

فیلترهای نخ تابیده توانایی و ظرفیت بالایی برای جذب گل و لای موجود در آب دارند. از همین‌رو از این فیلترها علاوه بر مصارف خانگی می‌توان برای محیط‌های صنعتی و نیمه صنعتی نیز استفاده کرد. فیلتر نخ تابیده با حذف رسوبات و گل و لای موجود در آب، کدورت آب را نیز کاهش می‌دهد. یکی از اهداف استفاده از این فیلترهای نخی، افزایش کارایی فیلتر الیافی است که پس از این فیلتر قرار می‌گیرد. فیلتر الیافی دقت بالایی در حذف ذرات شن و ماسه و دیگر رسوبات موجود در آب دارد اما ظرفیت آن به اندازه فیلتر نخ تابیده نیست و اگر میزان رسوبات در آب منطقه‌ای بسیار زیاد باشد، فیلتر الیافی به سرعت اشباع شده و باید تعویض گردد. از همین‌رو می‌توان گفت فیلترهای نخ تابیده و الیافی که هر دو از جنس الیاف پلی پروپیلن هستند، به نوعی مکمل یکدیگر محسوب می‌شوند. عموما در محیط‌های صنعتی از فیلتر نخ تابیده به عنوان فیلتر تصفیه آب مرحله اول استفاده می‌شود.

فیلتر نخ تابیده

فیلتر نخ تابیده اسلیم

از این فیلترها در دستگاه‌های نیمه صنعتی و صنعتی با هدف حذف مواد جامد معلق در آب، زنگ لوله‌ها و رسوبات استفاده می‌شود. این فیلتر نسبت به فیلترهای الیافی مشابه طول عمر بیشتری دارد.

خرید فیلتر نخ تابیده

برای خرید فیلتر نخ تابیده لازم است که با این فیلترها آشنایی کافی داشته باشید. به دلیل شباهت ظاهری و ابعادی این فیلترها به فیلترهای الیافی ممکن است این دو را با یکدیگر اشتباه بگیرید. توجه داشته باشید که فیلترهای نخ تابیده عموما برای دستگاه‌های تصفیه آب که به روش فیلتراسیون تصفیه می‌کنند کاربرد دارند و در تصفیه آب به روش اسمز معکوس چندان کارایی ندارند. از دیگر تفاوت‌هایی که میان این دو نوع فیلتر وجود دارد می‌توان به دقت آن‌ها اشاره کرد. فیلتر نخ تابیده نسبت به فیلترهای الیافی معمولا دقت کمتری دارد به همین خاطر استفاده از آن‌ها در تصفیه آب RO چندان کارایی نخواهد داشت.

فیلتر نخ تابیده

فیلتر نخ تابیده جامبو

فیلترهای نخ تابیده جامبو برای آب‌هایی که آلاینده‌های درشت چون شن و ماسه زیاد دارند بسیار مناسب است. ذرات درشت موجود در آب در لایه‌های این فیلتر گرفتار می‌شوند.

کاربرد فیلترهای نخ تابیده

همان‌طور که ذکر شد وظیفه فیلترهای نخ تابیده مانند فیلترهای الیافی حذف شن و ماسه، گل و لای، زنگ لوله‌ها، لجن، جلبک و… است. این فیلتر بهتر است در مکان‌هایی مورد استفاده قرار بگیرد که میزان گل و لای موجود در آب زیاد است. برای مثال در مواقعی که باید از آب چاه، رودخانه یا برکه به صورت مستقیم استفاده کرد می‌توان از فیلترهای نخ تابیده استفاده کرد. در سیستم‌های پیش تصفیه آب معمولا ابتدا فیلتر توری کار گذاشته می‌شود که ذرات بسیار درشت موجود در آب توسط این فیلتر حذف شوند. در مرحله دوم فیلتر نخ تابیده برای جلوگیری از حجم زیادی از گل و لای و رسوبات به آب مورد استفاده قرار می‌گیرند. این فیلتر می‌تواند ریزترین ذرات معلق موجود در آب را نیز حذف کند.

فیلتر نخ تابیده

ویژگی‌های فیلتر نخ تابیده

فیلترهای نخ تابیده ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند که آن‌ها را از فیلترهای الیافی متمایز کرده است. 

انواع فیلتر نخ تابیده

این فیلترها را براساس کاربردشان می‌توان به دو دسته فیلترهای نخ تابیده صنعتی و خانگی تقسیم بندی کرد. در سیستم‌های تصفیه آب صنعتی برای آب‌هایی که حجم بالایی رسوبات و گل و لای دارند از فیلتر نخ تابیده صنعتی استفاده می‌شود. استفاده از فیلتر نخ تابیده خانگی برای دستگاه تصفیه آب خانگی از کاهش فشار آب که به دلیل اشباع شدن فیلتر الیافی رخ می‌دهد، جلوگیری می‌کند.

فیلتر نخ تابیده خانگی

برای دستگاه‌های تصفیه آب خانگی که بر پایه فناوری فیلتراسیون طراحی شده‌اند مورد استفاده قرار می‌گیرد.
فیلتر نخ تابیده خانگی در دقت‌های 1، 5، 10، 20، 25، 30، 50، 75 و 100 میکرون تولید می‌شود.

فیلتر نخ تابیده صنعتی

برای پیش تصفیه ورودی ساختمان‌ها، موتورخانه‌ها و تاسیسات مورد استفاده قرار می‌گیرند.
فیلتر نخ تابیده صنعتی در دقت‌های 1، 5، 20، 30 و 50 میکرون تولید می‌شود.

گالری تصاویر

پیش از خرید فیلتر نخ تابیده تصاویر انواع فیلترها را در گالری زیر مشاهده کنید.

فیلتر نخ تابیده چیست و چه کاربردی دارد؟ شاید چندین سال پیش پراستفاده‌ترین فیلترهای موجود در بازار، فیلترهای الیافی یا همان فیلتر PP بودند. هدف استفاده از این فیلترها در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی حذف ذرات معلق موجود در آب مانند شن و ماسه، خاک، گل و لای و… است. اگر کیفیت آب آشامیدنی یک منطقه‌ به اندازه‌ای پایین باشد که گل و لای بسیار زیادی در آب وجود داشته باشد، فیلترهای الیافی دیگر نمی‌توانند به درستی عمل کنند و کارایی خود را از دست خواهند داد چراکه میزان زیادی از گل و لای لایه رویه فیلترهای الیافی را مسدود کرده و این موضوع در نهایت منجر به کاهش فشار آب می‌شود.

برای رفع این چالش در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی فیلتر نخ تابیده طراحی شد. فیلترهای نخ تابیده بطور کلی دو دسته هستند؛ فیلترهای نخ تابیده خانگی و صنعتی. فیلترهای نخ تابیده خانگی که ممکن است به آن فیلتر نخی نیز گفته شود، از جنس الیاف پلی پروپیلن است که همانند یک کلاف به دور یک محور تابیده شده‌اند. از این فیلترها در دستگاه‌های تصفیه آب به روش فیلتراسیون استفاده می‌شود. فیلترهای نخی از لحاظ ظاهری و ابعاد مشابه با فیلتر الیافی هستند. وظیفه این فیلترها نیز حذف شن و ماسه و گل و لای موجود در آب است.

همان‌طور که اشاره شد این فیلترها در مواقعی مورد استفاده قرار می‌گیرند که حجم زیادی رسوبات و گل و لای در آب وجود داشته باشد. در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی که از آب لوله کشی شهری تغذیه می‌شوند می‌توان تنها از فیلتر الیافی استفاده کرد و لزومی به استفاده از این فیلترهای نخ تابیده نخواهد بود. با این تفاسیر بسته به منطقه و وضعیت آب آن منطقه ممکن است نیاز باشد که از این فیلترها به عنوان پیش تصفیه استفاده شود.

فیلترهای نخ تابیده صنعتی عملکری مشابه با فیلترهای نخ تابیده خانگی دارند. ساختار این فیلترها به گونه‌ای است که ذرات گل و لایه در لایه‌های مختلف آن نفوذ کرده و به دام می‌افتند. از این فیلترها در دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی و نیمه صنعتی قبل از فیلتر الیافی استفاده می‌شود. این اقدام هزینه‌های مربوط به تعویض زود هنگام فیلتر الیافی را کاهش می‌دهد.

همچنین در صورتی که حجم گل و لای موجود در آب زیاد باشد، از این فیلترها می‌توان در پیش تصفیه ورودی ساختمان و پیش تصفیه ورودی موتورخانه‌ها و تاسیسات نیز استفاده کرد. استفاده از فیلتر نخ تابیده در مکان‌هایی که آب سنگین‌تر از حد معمول است، بسیار رایج است. برای مصارف صنعتی نیز بهتر است پیش از فیلتر نخ تابیده از یک فیلتر الیاف فشرده استفاده شود چراکه این فیلترها دقت چندان بالایی نداشته و ممکن است ذرات رسوب را از خود عبور دهند.

هر یک از فیلترهایی که در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند طول عمر مشخصی دارند که پس از اتمام این زمان باید تعویض شوند. طول عمر مفید فیلترهای نخ تابیده به عوامل متعددی بستگی دارد:

  1. اندازه فیلتر
  2. حجم آب ورودی
  3. میزان گل و لای و رسوبات

فیلترهای نخ تابیده در ابعاد متفاوتی وجود دارند. مناسب‌ترین ابعاد هر یک از آن‌ها باید با توجه به حجم گل و لای موجود در آب انتخاب شود. برای مثال یک فیلتر نخ تابیده 20 اینچ برای تصفیه 20000 لیتر آب با حجم گل و لای بالا مناسب است. از دیگر عوامل تعیین کننده میزان گل و لای موجود در آب است. هرچه کیفیت آب کمتر و میزان گل و لای بیشتر است، عمر مفید این فیلتر سریع‌تر کاهش یافته و باید آن را تعویض کرد. فیلترهای نخ تابیده براساس حجم آبی که باید تصفیه شود طراحی می‌شوند. استفاده بیش از اندازه موجب اشباع شدن فیلتر و در نهایت عبور دادن ناخالصی‌ها می‌شود.

فیلترهای نخ تابیده با ارتفاع 5، 10، 20، 30 و 40 اینچی و با قطر 5/2 اینچی و 4 اینچی تولید می‌شوند. اگر حجم آب ورودی کم باشد فیلترهایی با ارتفاع کم مانند فیلترهای 10 اینچی مناسب هستند اما برای مصارف بیشتر بهتر است از فیلترهایی 20 اینچی یا با ارتفاع بیشتر استفاده کرد. اگر میزان گل و لای موجود در آب زیاد است توصیه می‌کنیم اقدام به خرید فیلتر نخ تابیده با قطر 4 اینچ کنید.