فیلتر ممبران صنعتی

فیلترهای ممبران صنعتی در محیط‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. فیلتر های ممبران صنعتی به دلیل وارداتی بودن قیمت نسبتا بالایی دارند از همین‌ رو تعویض آن‌ ها نیز کاری تخصصی بوده و بهتر است از سوی افراد متخصص انجام شود. فیلتر های ممبران صنعتی براساس اندازه به دو دسته فیلترهای 4 اینچی و 8 اینچی و از نظر آب ورودی به این فیلترها به دو دسته فیلتر ممبران صنعتی SW و BW تقسیم می‌شوند.

فیلتر ممبران صنعتی 8 اینچ

یکی از مهم‌ترین فیلترهای دستگاه تصفیه آب صنعتی فیلتر ممبران 8 اینچ است. فیلتر ممبران صنعتی 8 اینچ که جنس آن از پلی آمید است می‌تواند تا 99 درصد املاح محلول در آب را فیلتر کند. برای ساخت این فیلترها چندین لایه به هم فشرده به صورت مارپیچ به دور یک استوانه پلاستیکی پیچانده می‌شود. این فیلترهای 8 اینچی با انواع دستگاه‌های تصفیه آب که با فرایند اسمز معکوس عمل تصفیه را انجام می‌دهند سازگاری دارند. از این فیلتر به دلیل طراحی منحصربه‌فردی که دارد بیشترین استفاده را در صنعت برای تصفیه آب‌های لب شور می‌کنند. فیلتر ممبران 8 اینچ قادر است آلاینده‌هایی تا 0/0001 میکرون را از آب حذف کند.

فیلتر ممبران صنعتی 4 اینچ

فیلترهای ممبران 4 اینچ که در دستگاه‌های تضفیه آب با فناوری RO مورد استفاده قرار می‌گیرند را می‌توانید با عنوان فیلتر آب شیرین کن نیز خریداری کنید. علت اینگونه نام گذاری این فیلترها، حذف املاح مضر و نمک موجود در آب به کمک این فیلتر است. فیلتر ممبران 4 اینچ برای دستگاه‌های تصفیه آب نیمه صنعتی مناسب‌تر است با این حال می‌توان برای تصفیه آب صنعتی نیز از آن استفاده کرد. در مناطقی که کیفیت آب بسیار پایین است، با کمک فیلترهای ممبران صنعتی 4 اینچ می‌توان میزان آلودگی آب را با هزینه‌ای پایین کاهش داد. توجه داشته باشید که فیلتر 4 اینچ باید برای دستگاه‌هایی با حجم متوسط استفاده شود.

انواع فیلتر ممبران صنعتی

فیلترهای ممبران RO را براساس نوع آب ورودی می‌توان به دو دسته تقسیم بندی کرد. ممبران‌های Brakish Water و Sea Water به ترتیب برای تصفیه آب‌های لب شور و آب دریا مورد استفاده قرار می‌گیرند. انواع فیلتر ممبران صنعتی براساس اندازه نیز به دو دسته فیلترهای صنعتی 4 اینچی و فیلترهای 8 اینچی تقسیم بندی می‌شوند.

فیلتر ممبران BW

برای تصفیه آب لب شور (آب لوله کشی شهری یا آب چاه) در دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فیلتر ممبران SW

نام دیگر آن فیلتر ممبران دریایی است که برای تصفیه آب دریا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد فیلتر ممبران صنعتی

از فیلترهای ممبران صنعتی می‌توان برای در صنایع مختلف استفاده کرد. به عبارتی در هر صنعتی که به آبی با درصد خلوص بالایی نیز باشد می‌توان از فیلترهای ممبران صنعتی استفاده کرد. صنایع مرتبط با مواد غذایی، صنایع لبنی، آب شرب، صنایعی چون تولید آبمیوه و… بیشترین صنعت‌هایی هستند که از فیلتر ممبران در آنجا استفاده می‌شود. برای اطلاع از قیمت فیلتر ممبران صنعتی از طریق شماره‌های موجود در سایت با کارشناسان فروش پالایه سازان تماس بگیرید.

فیلتر ممبران صنعتی 8 اینچ
گالری تصاویر

در گالری زیر انواع فیلترهای ممبران صنعتی را مشاهده کنید.

فیلتر ممبران صنعتی فیلترهای ورقه‌ای شکل هستند که این ورقه‌ها به دور یک لوله پیچیده می‌شوند. جنس فیلترهای ممبران صنعتی از کامپوزیت است. این فیلتر توسط یک غشای نازک محصور می‌شود. غشایی که فیلتر ممبران صنعتی را می‌پوشاند خود از چندین لایه مختلف تشکیل شده است. جنس لایه‌های غشای فیلتر ممبران صنعتی عبارت است از:

 • لایه‌ای از جنس پلی استر
 • لایه‌ای از جنس پلی آمید که بالای تمام لایه‌ها قرار می‌گیرد.
 • لایه‌ای با منافذ بسیار ریز از جنس پلی سولفون

تعداد لایه‌های یک فیلتر ممبران صنعتی به مدل آن بستگی دارد. بطور کلی فیلترهای صنعتی ممبران، فیلترهایی با بیش از 30 لایه هستند که این لایه‌ها به دور نافی (لوله‌ای که لایه‌های فیلتر ممبران صنعتی به دور آن می‌پیچند) پیچیده شده‌اند. توجه داشته باشید که تعداد فیلترهای ممبران در هر دستگاه تصفیه آبی، به نوع دستگاه و ظرفیت آب ورودی آن بستگی دارد.

کشورهای زیادی فیلترهای ممبران صنعتی را تولید و به بازار ارائه می‌کنند. قیمت این فیلترها بسته به کشور سازنده و کیفیت فیلتر متغیر است. بهترین مارک‌های فیلترهای صنعتی ممبران عبارتنداز:

 • Toray
 • CSM
 • Koch
 • Nitto HD
 • Suez
 • Axeon
 • Trisep
 • Siemens

با افزایش قیمت فیلترهای وارداتی دستگاه تصفیه آب به دلیل افزایش نرخ ارز، ممکن است برخی از فروشندگان سودجو فیلترهای فیک و تقلبی را به جای فیلتر اصلی صنعتی ممبران به فروش برسانند. از همین‌رو حین خرید باید به ویژگی‌های فیلترهای اصلی توجه داشته باشید. برای خرید فیلتر اصل لازم است به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • از نمایندگان اصلی وارد کننده فیلترهای ممبران خریداری کنید.
 • در بسته بندی‌های فیلتر ممبران برای جلوگیری از رشد میکروب در این بسته بندی‌ها از مواد نگهدارنده استفاده می‌شود. حین باز کردن بسته باید بوی این مواد به مشام برسد. اگر بویی احساس نکردید ممکن است فیلتر قبلا استفاده شده باشد.
 • فیلترهای جعلی ممبران صنعتی، سبک‎‌تر از فیلترهای اصلی هستند.
 • بسته بندی فیلتر اگر قبلا باز شده باشد با کمی دقت متوجه آن خواهید شد؛ بنابراین حین خرید به کیفیت بسته بندی توجه داشته باشید.
 • بر روی بسته بندی فیلترهای اصلی، سریال نامبر قابل استعلام وجود دارد که بر روی بسته بندی‌های تقلبی به چشم نمی‌خورد.
 • اگر در کناره‌های فیلتر آثاری از جلبک‌های سبز رنگ مشاهده کردید، باید مطمئن شوید که این فیلتر قبلا مورد استفاده قرار گرفته است.

پرشر وسل ممبران که به آن محفظه تحت فشار یا وسل ممبران نیز گفته می‌شود محفظه‌ای است که ممبران‌های دستگاه تصفیه آب صنعتی در آن قرار می‌گیرند. این محفظه برای کنترل آب ورودی به ممبران مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسته به میزان فشار و آب ورودی به فیلتر جنس این محفظه، درجه حرارت و قطر و طول آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. این محفظه‌ ها در دستگاه‌ های تصفیه آب صنعتی معمولا به رنگ سفید دیده می‌ شوند.