فیلتر ممبران خانگی

استفاده از فیلتر های ممبران خانگی، به دلیل تصفیه آب در حجم بالا در دستگاه‌ های تصفیه آب کارکردهای زیادی دارند. با انواع فیلتر های ممبران خانگی آشنا شوید.

فیلتر ممبران خانگی 50 گالن معمولی

در حال حاضر یکی از بهترین فیلترهای مرحله چهارم دستگاه‌های تصفیه آب خانگی، فیلترهای ممبران با ظرفیت 50 گالن هستند. فیلترهای ممبران هر یک دارای ظرفیت مشخصی هستند؛ توجه داشته باشید که هرچه ظرفیت فیلتر بالاتر باشد، توانایی تصفیه حجم بیشتری از آب را در شبانه روز دارد. از همین‌رو حین خرید باید به ظرفیت فیلتر ممبران توجه داشته باشید. اغلب دستگاه‌های تصفیه آب خانگی از فیلترهای معمولی 50 گالن یا 75 گالن استفاده می‌کنند. برای انتخاب مناسب‌ترین ظرفیت فیلتر ممبران برای دستگاه شما، باید به کدی که بر روی فیلتر درج شده است دقت کنید. اگر این کد 1812 بود، باید فیلتر ممبران 50 گالن خریداری کنید تا این فیلتر درون هوزینگ دستگاه تصفیه آب به خوبی جا بگیرد.

فیلتر ممبران خانگی 50 گالن

فیلتر ممبران خانگی 75 گالن معمولی

از دیگر فیلترهایی که عموما برای دستگاه‌های تصفیه آب معمولی استفاده می‌شود، فیلترهای 75 گالن ممبران هستند. پیش از خرید فیلتر ممبران 75 گالنی، نگاهی به قطعه محدود کننده فاضلاب بیندازید. اگر عددی که بر روی این قطعه درج شده است 400 یا 420 بود، بهتر است از فیلترهای 75 گالن استفاده کنید. البته امکان استفاده از فیلترهای 100 گالن نیز وجود دارد اما فیلتر ممبران معمولی 75 گالن مناسب‌تر است. یک فیلتر ممبران خانگی 75 گالن معمولی باکیفیت باید حداقل 2 سال کارایی داشته باشد. چنانچه فروشنده اصرار دارد که عمر فیلتر کمتر از 2 سال است، به احتمال زیاد این فیلتر ممبران کیفیت بالایی ندارد.

فیلتر ممبران خانگی 100 گالن معمولی

این دسته از فیلترهای ممبران برای دستگاه‌های تصفیه آب با ظرفیت بالاتری قرار می‌گیرند. فیلتر ممبران 100 گالن را نمی‌توانید درون هوزینگ‌های معمولی که فیلترهای 50 گالن یا 75 گالن درون آن‌ها قرار می‌گیرند بگذارید؛ این فیلتر به هوزینگ بزرگ‌تری نیاز دارد. بهتر است مجددا نگاهی به عدد درج شده بر روی قطعه محدود کننده فاضلاب بیندازید. عددهای 450، 500 یا 550 نشان دهنده این هستند که باید از فیلترهای ممبران با ظرفیت 100 گالن استفاده کنید. این فیلتر می‌تواند تا 100 گالن معادل 370 لیتر آب را به صورت روزانه تصفیه کند. اگر میزان آلایندگی‌های موجود در آب منطقه کم باشد، فیلتر ممبران 100 گالن ممکن است 2 الی 2سال و نیم عمر مفید داشته باشد. در صورت آلوده بودن بیش از حد آب، فیلترهای ممبران باید زودتر تعویض شوند.

فیلتر ممبران خانگی 50 گالن

کاربرد فیلتر ممبران خانگی

نمک‌های محلول در آب یکی از مهم‌ترین عواملی هستند که موجب سختی آب می‌شوند. آشامیدن آب سخت به صورت مداوم یکی از اصلی‌ترین علل ابتلا به سرطان به شمار می‌رود. مهم‌ترین کاربرد ممبران‌های خانگی را می‌توان جلوگیری از ورود این نمک‌های محلول به آب تصفیه شده دانست.

تنظیم سختی آب

با حذف نمک‌های محلول در آب سختی آب را کاهش می‌دهد.

فیلتر فلزات سنگین

فلزاتی چون جیوه و آرسنیک را از آب حذف می‌کند.

مناسب‌ترین فیلتر ممبران برای دستگاه تصفیه آب خانگی

در هنگام خرید فیلترهای ممبران باید به ظرفیت اسمی آن‌ها توجه داشته باشید. هرچه ظرفیت فیلتر ممبران خانگی بیشتر باشد، این فیلتر قادر است حجم بیشتری از آب را تصفیه کند. برای مثال عموما دستگاه‌های تصفیه آب خانگی از فیلترهای 50 گالن استفاده می‌کنند. برای دستگاه‌های تصفیه آب خانگی عموما باید فیلترهای ممبران 50 گالن یا 75 گالن را خریداری کنید. توجه داشته باشید که فیلترهایی با ظرفیت بیش از 100 گالن به هوزینگ‌های بزرگ‌تری نیاز دارند و در هوزینگ‌های معمولی دستگاه تصفیه آب خانگی جای نمی‌گیرند.

 

فیلتر ممبران خانگی 50 گالن
گالری تصاویر

تصویر انواع فیلترهای ممبران خانگی 50 گالن، 75 گالن و 100 گالن را می‌توانید در گالری زیر مشاهده کنید.

فیلترهای ممبران را با توجه به نوع فناوری دستگاه تصفیه آب می‌توان به انواع مختلفی تقسیم بندی کرد. بطور کلی در بازار 3 نوع فیلتر ممبران با توجه به نوع دستگاه وجود دارد: 1. فیلتر ممبران اسمز معکوس 2. فیلتر ممبران نانوفیلتراسیون 3.فیلتر ممبران اولترافیلتراسیون. برای دستگاه‌هایی که برای تصفیه آب از روش اسمز معکوس یا RO استفاده می‌کنند باید فیلترهای ممبران اسمز معکوس را خریداری کرد. یک فیلتر ممبران اسمز معکوس می‌تواند کلرامین، سرب، کلر، نیترات‌ها، نمک و یون را حذف کند. 

فیلترهای نانوفیلتراسیون منافذی به اندازه یک نانو دارند به همین خاطر می‌توانند از ورود آلایندگی‌هایی که اندازه آن‌‌ها کوچک‌تر از 0.0001 است جلوگیری کنند. فیلترهای اولترافیلتراسیون ممبران نسبت به دو نوع دیگر این فیلتر عملکرد ضعیف‌تری دارند. این فیلتر قادر به حذف ذرات بسیار ریز یونی یا مولکولی نیست. تنها مزیت فیلتر ممبران اولترافیلتراسیون این است که مقاومت بالایی در برابر کلر دارد به همین خاطر می‌توان برای شستشوی این فیلتر ممبران از کلر استفاده کرد.

فیلترهای ممبران را برای داشتن کارایی و عملکردی بهتر با دو بخش طراحی می‌کنند. یکی از بخش‌های فیلتر ممبران خانگی مجرای آب و بخش دیگر آن مجرای فاضلاب است. نحوه عملکرد این فیلترها به این صورت است که ابتدا آب به صورت دورانی به دور فیلتر ممبران می‌چرخد. این فیلتر که از یک غشای نیمه تراوا برخوردار است در اطراف یک لوله استوانه‌ای شکل قرار گرفته و سپس در محفظه فیلتر که هوزینگ نام دارد قرار می‌گیرد. 

زمانی که آب وارد هوزینگ فیلتر می‌شود و به دور آن می‌چرخد آب خالص و بدون آلاینده از منافذ بسیار ریز غشا عبور کرده و به سمت مجرای آب فیلتر ممبران حرکت می‌کند. آبی که توانسته است از مجراهای بسیار ریز غشای فیلتر ممبران خانگی عبور کند، آب تصفیه شده است و اگر از فیلتر ممبران باکیفیتی استفاده شده باشد این آب دیگر هیچگونه آلاینده‌ای ندارد بنابراین مجاز است به عنوان آب تصفیه شده از به سمت مجرای آب و دیگر مراحل تصفیه آب برود. آلاینده‌های فیزیکی موجود در آب، باکتری‌ها، آلاینده‌های شیمایی محلول در آب و دیگر ذراتی که به دلیل اندازه درشت آن‌‌ها نتوانسته‌اند از منافذ غشای فیلتر ممبران عبور کنند به سمت مجرای فاضلاب فیلتر حرکت کرده و از آن خارج می‌شوند. 

تمام فیلترهایی که برای دستگاه‌های تصفیه آب خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند زمانی مشخص به عنوان عمر مفید دارند که پس از اتمام این زمان باید فیلترها تعویض شوند چراکه کارایی سابق را ندارند. حتی اگر بهترین فیلتر ممبران خانگی موجود در بازار را نیز خریداری کنید، پس از مدتی فیلتر اشباع شده و دیگر کارایی اولیه را نخواهد داشت. طول عمر فیلترهای ممبران نیز مانند سایر فیلترهای تصفیه آب خانگی به عوامل متعددی چون حجم آب ورودی به دستگاه به صورت روزانه، میزان آلاینده‌های موجود در آب یا کیفیت آب منطقه بستگی دارد. مسلم است که هرچه کیفیت آب پایین‌تر باشد یا دستگاه روزانه حجم زیادی از آب را تصفیه کند، فیلتر ممبران سریع‌تر اشباع شده و باید آن را تعویض کنید. 

استفاده از فیلترهای پیش تصفیه در افزایش طول عمر فیلتر ممبران تاثیر بسزایی دارد. در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی که براساس فرایند اسمز معکوس عمل تصفیه آب را انجام می‌دهند، به فیلترهایی مانند فیلترهای الیافی و فیلتر کربنی که پیش از فیلتر ممبران قرار می‌گیرند فیلتر پیش تصفیه گفته می‌شود. این فیلترها با حذف درصد زیادی از آلاینده‌های فیزیکی و ذرات درشت موجود در آب آبی سالم‌تر را به سمت فیلتر ممبران هدایت کرده و بدین ترتیب آسیب وارد شده به ممبران را کاهش می‌دهند.

قیمت فیلترهای موجود در بازار بسته به نوع دستگاه و فرایندی که برای تصفیه آب از آن استفاده می‌کنند متغیر است. برای مثال قیمت فیلتر ممبران خانگی دستگاه‌هایی که سازوکار آن‌ها اسمز معکوس است، از قیمت فیلترهای ممبران دستگاه‌هایی که با فرایند اولترا یا نانوفیلتراسیون کار می‌کنند بیشتر است. ابعاد فیلتر ممبران نیز بر روی قیمت آن تاثیرگذار است. دستگاه تصفیه آب خانگی انواع متفاوتی دارد. این دستگاه‌ها می‌توانند زیر سینکی، دیواری یا دستگاه تصفیه آب خانگی رومیزی باشند.

مسلم است که ابعاد فیلترهای تولید شده برای هر یک از این دستگاه‌ها مختص ابعاد دستگاه تولید شده است و از نظر قیمتی با یکدیگر متفاوت هستند. به عنوان آخرین و مهم‌ترین عامل تاثیرگذار در قیمت فیلترهای ممبران خانگی نیز می‌توان به برند یا کشور تولید کننده فیلتر اشاره کرد. کشورهای مختلفی چون آمریکا و تایوان اقدام به طراحی و تولید فیلتر ممبران می‌کنند. اگر به دنبال یک فیلتر ممبران قیمت مناسب هستید، می‌توانید فیلترهای تایوانی را خریداری کنید که در مقایسه با فیلترهای آمریکایی قیمت و همچنین کیفیت پایین‌تری دارند.