فیلتر الیافی

فیلتر الیافی خانگی از جنس Polypropylene ساخته می‌شود به همین خاطر به آن فیلتر PP نیز گفته می‌شود. فیلترهای الیافی معمولا به عنوان فیلتر مرحله اول دستگاه‌های تصفیه آب خانگی به کار می‌روند مگر آنکه به دلیل وجود میزان زیادی رسوب در آب، نیاز باشد پیش از این فیلتر، از یک فیلتر توری یا نخ تابیده استفاده شود.

فیلتر الیافی خانگی

طراحی فیلتر الیافی خانگی به گونه‌ای است که فشردگی لایه‌ها از داخل به سمت بیرون کمتر می‌شود. هدف از این شیوه طراحی فیلترهای الیافی خانگی، بالا بردن ظرفیت آن‌ها برای فیلتر کردن رسوبات و گل و لای است. هرچه تراکم الیاف‌های این فیلتر بیشتر باشد، دقت آن نیز بیشتر خواهد شد. بنابراین استفاده از فیلترهای الیافی با دقت بالا بیش از سایر فیلترهای الیافی منجر به افت فشار آب می‌شود. فیلترهای الیافی خانگی قادر به گرفتن سختی آب نیستند. چراکه مواد معدنی موجود در آب مانند کلسیم موجب سختی آب می‌شوند و این مواد معدنی به اندازه‌ای ریز هستند که به راحتی می‌توانند از فیلتر الیافی عبور کنند. از همین‌رو این تصور که فیلتر الیافی خانگی می‌تواند سختی آب را کاهش دهد غلط است؛ فیلترهای الیافی تنها در حذف ذرات درشت‌تر چون گل و لای، جلبک، زنگ لوله‌ها و… کاربرد دارند.

فیلتر الیافی خانگی

فیلتر الیافی اسلیم

 

فیلتر الیافی نیمه صنعتی

در دستگاه‌های تصفیه آب نیمه صنعتی از فیلترهای الیافی اسلیم باریک استفاده می‌شود. ساختار این فیلترها به گونه‌ای است که غشایی با منافذ ریز (5 میکرون) حول یک لوله استوانه‌ای شکل چرخیده و فیلتر الیافی نیمه صنعتی متراکم ساخته شده است. ظرفیت فیلترهای الیافی نیمه صنعتی در جذل گل و لای و رسوبات موجود در آب نسبت به فیلترهای خانگی بیشتر و از فیلترهای صنعتی کمتر است. این فیلترها که مانند سایر فیلترهای الیافی از جنس الیاف پلی پروپیلن ساخته شده‌اند قادر هستند آب را در شرایط‌های مختلفی اعم از اسیدی بودن، فشار متغیر و محدوده دمای گسترده تصفیه کنند. دو عامل بسیار مهم بر روی دوام و طول عمر فیلترهای نیمه صنعتی تاثیرگذار است:

  1. میزان رسوبات و ذرات معلق موجود در آب
  2. درجه سختی آب
فیلتر الیافی نیمه صنعتی

فیلتر الیافی جامبو

فیلتر الیافی صنعتی

یکی از پرکاربردترین فیلترهای تصفیه آب، فیلترهای الیافی صنعتی هستند. در تصفیه آب صنعتی این فیلترها نسبت به فیلترهای خانگی دارای ابعاد بزرگ‌تری هستند. با توجه به اینکه در محیط‌های صنعتی میزان ناخالصی‌های موجود در آب بیشتر است، سطح فیلترهای الیافی صنعتی زودتر خراب می‌شود. بنابراین برای مصارف صنعتی باید از فیلترهایی با سایز بزرگ‌تر استفاده کرد. محفظه فیلترهای صنعتی الیافی به دلیل فشار بیشتر آب به صورت مات ساخته می‌شوند. از همین‌رو برای مشاهده تغییر رنگ فیلتر و تعویض آن باید محفظه را باز کنید. اگر فیلتر الیافی صنعتی به موقع تعویض نگردد، ذرات ناخالصی را از خود عبور داده و به دیگر فیلترها آسیب وارد می‌کند.

فیلتر الیافی صنعتی

گالری تصاویر

برای سفارش فیلتر الیافی خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی می‌توانید تصاویر این فیلترها را در گالری زیر مشاهده کنید.

فیلترهای رسوب گیری الیافی یا فیلتر PP نقش مهمی در عملکرد دستگاه‌ های تصفیه آب خانگی دارند. در میان انواع فیلترهایی که برای دستگاه‌های تصفیه آب مورد استفاده قرار می‌گیرد فیلترهای الیافی جزو پرکاربردترین این فیلترها هستند. این فیلترها عموما به عنوان فیلتر مرحله اول دستگاه تصفیه آب مورد استفاده قرار می‌گیرند. شاید به دلیل قیمت پایین‌تر فیلتر الیافی نسبت به دیگر فیلترها اینگونه تصور شود که وجود این فیلتر از اهمیت زیادی برخوردار نیست اما فیلترهای PP نقش مهمی در پروسه تصفیه آب دارند.

 فیلترهای الیافی همان‌طور که از نامشان پیداست از الیاف پروپیلن ساخته شده‌اند به همین خاطر به آن‌ها فیلترهای PP گفته می‌شود. فیلترهای الیافی ممکن است با عنوان‌های مختلفی شناخته شوند. منظور از فیلتر نخی، فیلتر کاغذی، فیلتر کنفی و حتی فیلتر شماره 1 یا مرحله 1 نیز همان فیلتر الیافی است. این دسته از فیلترها چنانچه قرار باشد برای دستگاه‌های تصفیه آب خانگی مورد استفاده قرار بگیرند، همه اجزای آن باید از استانداردهای مواد خوراکی بهره‌مند شوند.

زمانی که آب شهری از لوله کشی عبور می‌کند، ممکن است ذرات زائد معلق زیادی را با خود حمل کند. برای حذف ذراتی چون گل و لای، گرد و غبار، ذرات خاک، رس و… که مجموع آن‌ها رسوب شناخته می‌شود به فیلترهای مخصوصی نیاز است که از فیلترهای الیافی استفاده می‌شود. اصلی‌ترین وظیفه فیلترهای الیافی حذف گل و لای، شن و ماسه، گرد و خاک، ذرات آلی و… است. فیلترهای PP از عبور ذرات بزرگ‌‌تر از 1 میکرون جلوگیری کرده و طول عمر سایر فیلترهای دستگاه تصفیه آب نیز افزایش می‌‌دهند.

برای سفارش انواع فیلتر ها از کارخانه پالایه سازان با شماره های فروش تماس بگیرید.

یکی از مهم‌ترین اجزای سیستم‌های تصفیه آب فیلترهای الیافی هستند. در هر جایی که آب منطقه دارای املاح و ذرات ریز مانند خاک، شن و ماسه و… است، باید از این فیلترهای رسوب گیر استفاده شود. برای موارد زیر می‌توان از فیلتر PP یا رسوب گیر استفاده کرد.

تصفیه ماوراء بنفش

علاوه بر دستگاه‌های تصفیه آب، سیستم‌های تصفیه ماوراء بنفش نیز به فیلترهای رسوبی نیاز خواهند داشت. استفاده از سیستم تصفیه ماوراء بنفش یک روش فیلتراسیون است که استفاده از آن برای آب‌های میکروبیولوژیکی بسیار موثر خواهد بود. سیستم‌های تصفیه UV انگل‌ها، باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌های موجود در آب را از طریق طول موج‌های ماوراء بنفش از بین می‌برد. برای اطمینان از عملکرد درست این سیستم، باید از پیش فیلتر الیافی 5 میکرون استفاده شود.

محافظت از لوازم خانگی

از دیگر موارد استفاده فیلترهای الیافی، حذف رسوب از آب کل خانه است. اگر رسوبات به درون لوله کشی آب خانه راه یابند، فشار آب را کم کرده و حتی می‌توانند به لوازم خانگی چون ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی نیز آسیب وارد کنند. اگر هیچ سیستم تصفیه آب دیگری نصب نشده باشد، استفاده از فیلترهای رسوب گیر موجب محافظت از وسایل خانه و افزایش طول عمر آن‌ها می‌شود.

اصلی‌ترین وظیفه این فیلترها تصفیه فیزیکی آب است. به عبارتی از این فیلترها برای تصفیه شن و ماسه، گل و لای، پوسیدگی لوله‌ها، زنگ زدگی، خزه، جلبک و… استفاده می‌شود. این فیلترها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که تنها آب اجازه عبور داشته باشد. ذرات معلق درشت موجود در آب توسط این فیلتر به دام افتاده و توانایی عبور از آن را ندارند.

  • طول عمر بالا

جنس این فیلتر الیافی از پلی پروپیلن با کیفیت بسیار بالا است. الیاف این فیلترها ساختار اولیه خود را برای مدت زمان بیشتری در برابر آلودگی‌ها حفظ می‌کنند.

  • الیاف فشرده

فیلترهایPP از الیاف فشرده‌ای برخوردار هستند که طول عمر فیلتر و دقت تصفیه آب را افزایش می‌دهد.

  • دقت بالا

دقت این فیلتر تصفیه آب با واحد میکرون شناخته می‌شود. فیلترهای الیافی در دقت‌های 1 تا 100 میکرون وجود دارند. توجه داشته باشید که هرچه عدد نشان داده شده بزرگ‌تر باشد، به معنای دقت پایین‌تر فیلتر است.

این فیلترها با تابیده شدن الیاف‌های پلی پروپیلن به دور یک استوانه ایجاد می‌شوند. از همین‌رو فیلترهای PP فیلترهایی هستند که وسط آن‌ها توخالی است. فشردگی الیاف‌های این فیلترها در همه قسمت‌های آن یکسان نیست. طراحی این فیلترهای دستگاه تصفیه آب به گونه‌ای است که لایه‌ها از داخل به بیرون فشردگی کمتری داشته باشند.

برای مثال لایه رویی این فیلترها دقت 10 میکرون، لایه وسط دقت 5 میکرون و لایه داخلی با دقت 1 میکرون طراحی می‌شود. اگر فیلترهای الیافی به صورت لایه لایه طراحی نشوند و همه قسمت‌های فیلتر با تراکم یکسانی ساخته شود، گل و لای و رسوبات به سرعت لایه بیرونی را پر می‌کند. از همین‌رو فیلترهای الیافی را به این خاطر به صورت لایه لایه طراحی می‌کنند که ظرفیت پذیرش رسوبات و گل و لای آن‌ها بیشتر شود.

عملکرد فیلترهای PP از طریق فرایندی به نام فیلتراسیون مکانیکی است. این فیلتراسیون سیستمی دارد که مانع از ورود ذرات ناخواسته به آب می‌شود. این فیلترها از سطحی گسترده برای گرفتن مقادیر زیادی از ذرات معلق استفاده می ‌کنند. طراحی فیلترهای رسوب گیر به این صورت است که این فیلترها از یک شیب عمیق برای فیلتر کردن ذرات معلق بهره مند می‌شوند. همان‌طور که کمی پیش نیز اشاره شد مرکز این فیلترهای الیافی متراکم‌تر بوده و هرچه به سمت لایه‌های بیرونی فیلتر می‌رویم، تراکم آن کاهش می‌یابد. طراحی فیلترها با این سیستم کمک می‌کند که ذرات کوچک‌تر در طول مسیر به راحتی فیلتر شوند.

فیلترهای الیافی معمولا باید هر سه تا شش ماه تعویض شوند. عمر این فیلترها به کیفیت آب خروجی در منطقه بستگی دارد. یکی از بهترین روش‌های تشخیص زمان درست تعویض فیلترهای الیافی، مشاهده فشار آب است. اگر از دستگاه تصفیه آب استفاده می‌کنید و به تازگی متوجه افت فشار آب شده‌اید باید فیلتر PP را تعویض کنید.

چنانچه فیلترهای الیافی به موقع تعویض نشوند، عمر دیگر فیلترهای دستگاه نیز کاهش پیدا کرده و ممکن است به برخی از قسمت‌های دستگاه تصفیه آب آسیب‌هایی وارد شود. با استفاده از محفظه‌های شفاف فیلتر نیز می‌توانید بر طول عمر این فیلترها نظارت داشته باشید. تغییر رنگ فیلترهای الیافی نشان از اتمام طول عمر آن‌ها دارد. اگر مشاهده کردید که این فیلتر به رنگ قهوه ‌ای درآمده است، باید آن را تعویض کنید.