فیلتر کربن گرانول

فیلترهای کربن گرانول به عنوان یک تصفیه کننده قوی برای انواع مایعات و گازها به شمار می‌روند. این فیلتر که ماده اصلی تشکیل دهنده آن کربن است، آلاینده‌های موجود در آب را حذف کرده و از تغییر رنگ آب نیز جلوگیری می‌کند. از فیلتر کربن گرانول علاوه بر دستگاه‌های تصفیه آب خانگی، در استخرها، صنایع شیمیایی مختلف و تصفیه خانه‌های فاضلاب‌ها استفاده می‌شود. فیلترهای کربن گرانولی با حذف کلرهای موجود در آب، بو و طعم نامناسب آب را از بین می‌برند.

مزایای فیلتر کربن گرانول

فیلترهای کربن فعال گرانول تشکیل شده از یک ساختار منظم از اتم‌های کربن هستند. یکی از مهم‌ترین خاصیت‌های کربن، غیرقطبی بودن سطح آن است. این ویژگی سبب شده است که کربن فعال توانایی جذب بیشتری داشته باشد. به همین خاطر از فیلترهای کربن گرانول برای تصفیه آب استفاده‌های زیادی می‌شود.

حذف فلزات سنگین

این فیلترها قادر هستند فلزاتی چون سرب یا کادمیم را از آب حذف کنند.

حذف فلزات سنگین

این فیلترها قادر هستند فلزاتی چون سرب یا کادمیم را از آب حذف کنند.

ظرفیت بالا نگهداری رسوبات

فیلتر کربن گرانول ظرفیت بالایی برای جذب رسوبات داشته و از افت فشار آب جلوگیری می‌کند.

ظرفیت بالا نگهداری رسوبات

فیلتر کربن گرانول ظرفیت بالایی برای جذب رسوبات داشته و از افت فشار آب جلوگیری می‌کند.

ویژگی‌های کربن گرانول

فیلترهای کربن گرانول عموما در پروژه‌های مرتبط با تصفیه آب، فاضلاب و گندزدایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این فیلتر قادر است اکثر ترکیبات آلی موجود در آب را حذف کند. از فیلتر کربن گرانولی در داروها و موارد بهداشتی نیز می‌توان به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده قوی استفاده کرد. در طراحی این فیلترها به موارد متعددی توجه می‌شود:

  • میزان آب ورودی به فیلتر
  • شرایط هیدرولیکی دستگاه تصفیه آب
  • روش‌های احیای فیلتر کربنی
فیلتر کربن پودری

گالری تصاویر

انواع فیلتر کربنی گرانول را در گالری زیر مشاهده کنید.

فیلترهای کربن گرانول GAC یک فیلتر بسیار قوی برای تصفیه آب هستند. اما چرا می‌توان از این فیلتر کربنی به عنوان یک فیلتر قوی برای تصفیه آب نام برد؟ کربن فعال ماده‌ای دارای بار مثبت است و به همین خاطر می‌تواند بسیاری از آلاینده‌های موجود در آب را دفع کند. فیلتر کربن گرانول که به آن فیلتر کربن فعال نیز گفته می‌شود مواد شیمیایی را براساس سایز منافذ خود جذب می‌کند. اندازه فیلترهای کربن گرانوال از 50 میکرون تا 0.5 میکرون متغیر است. لازم به ذکر است که بدانید هر چه اندازه منافذ فیلتر بزرگ‌تر باشد، قدرت جذب آن پایین‌تر خواهد بود. به عبارتی فیلترهای کربن گرانول با منافذ 50 میکرون مقدار جذب بسیار کمتری از فیلترهایی با منافذ 0.5 میکرون دارند.
در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی اغلب از فیلترهایی با اندازه منافذ 5 میکرون استفاده می‌شود. این سایز از فیلترهای کربن گرانول مناسب‌ترین اندازه ذرات برای دستگاه‌های تصفیه آب خانگی است چراکه بدون ایجاد افت فشار آب می‌تواند مقدار زیادی از آلاینده‌های موجود در آب را جذب کند. فیلترهای کربن گرانول برخلاف فیلتر کربن بلاک که از یک استوانه تو خالی تشکیل شده است، از پودرهایی در اندازه‌‌های متفاوت تولید می‌‌شوند. هر چند کربن بلاک قدرت جذب بالاتری دارد اما دستگاه‌هایی نیز وجود دارد که برای آن‌ها باید از فیلتر کربن گرانول استفاده شود.

آب برخی از مناطق به دلیل وجود برخی مواد شیمیایی درون آب طعم و بوی بسیار نامناسبی دارد. یکی از روش‌هایی که با کمک آن می‌توان در فرایند تصفیه آب بو و طعم نامناسب آن را نیز از بین برد استفاده از فیلترهای کربن فعال یا کربن گرانول است. حین خرید یک فیلتر کربن گرانول برای اینکه این فیلتر بهترین کارایی خود را داشته باشد باید به مواردی چون میزان جذب سطحی فیلتر، چگالی کربن فعال و مقاومت آن در برابر سایش توجه داشته باشید. فیلترهای کربن گرانول با قابلیت جذب سطحی که دارند می‌توانند مواد شیمیایی که موجب تغییر طعم و بوی آب می‌شود را از بین ببرند.

از کربن فعال بسته به اندازه ذرات کربن آن می‌توان در پروژه‌های متفاوتی استفاده کرد. فیلترهای کربن گرانول عملکرد قابل قبولی در جذب بخار و گاز دارند. فیلترهای کربن گرانولی را به دلیل عملکرد خوبی که دارند علاوه بر دستگاه‌های تصفیه آب می‌توان در گندزدایی و فاضلاب نیز استفاده کرد. توجه داشته باشید اگر چه فیلترهای کربن گرانول می‌توانند مواد شیمیایی موجود در آب که موجب تغییر طعم و بوی آب شده‌اند را حذف کنند؛ اما در حذف آلاینده‌های معدنی یونیزه شده در آب چندان عملکرد قوی ندارند. با این حال چنانچه آب منطقه‌ای که در آن ساکن هستید طعم یا بوی نامناسبی دارد برای فیلتر آن حتما از فیلترهای کربن گرانول استفاده کنید.

این فیلترها قابلیت بالایی دارند به همین خاطر علاوه بر تصفیه آب می‌توان برای تصفیه انواع دیگر مایعات و حتی گازها نیز از این فیلترها استفاده کنید. به عنوان موارد استفاده از فیلترهای کربن گرانولی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • انواع دستگاه‌های تصفیه آب خانگی 
  • تصفیه خانه فاضلاب‌ها
  • صنایع شیمیایی مختلف 
  • استخرها