فیلتر کربن بلاک

فیلتر کربن بلاک یکی از بهترین فیلترهای دستگاه تصفیه آب است. ساختار این فیلتر به گونه‌ای است که آب سطح تماس بیشتری با آن دارد. به همین خاطر توانایی فیلتر کربن بلاک در حذف آلاینده‌های شیمیایی نسبت به کربن پودری بیشتر است. عمر مفید این فیلترها به میزان آلاینده‌های موجود در آب و حجم آب ورودی به فیلتر بستگی دارد اما در حالت کلی حداکثر هر 6 ماه یک بار باید فیلتر کربن بلاک را تعویض کنید.

مهم‌ترین نکات خرید فیلتر کربن بلاک

فیلتر کربن بلاک یا کربن جامد از موثرترین فیلترهای دستگاه تصفیه آب به شمار می‌روند که در مرحله سوم عمل تصفیه آب نقش دارند. این فیلتر به نوعی تکمیل وظیفه کربن پودری و فیلتر الیافی را بر عهده دارد. با توجه به اهمیت بالای این فیلتر، به هنگام خرید فیلتر کربن بلاک به دو نکته مهم توجه داشته باشید.

1. کیفیت کربن

کربن استفاده شده در این فیلتر باید پایه گیاهی باشد.

1. کیفیت کربن

کربن استفاده شده در این فیلتر باید پایه گیاهی باشد.

2. کیفیت پوشش خروجی فیلتر

پوشش خارجی فیلتر باید محکم بوده تا از ورود ذرات معلق به فیلتر ممبران جلوگیری کند.

2. کیفیت پوشش خروجی فیلتر

پوشش خارجی فیلتر باید محکم بوده تا از ورود ذرات معلق به فیلتر ممبران جلوگیری کند.

مزایای فیلتر کربن بلاک

  1. این فیلتر نسبت به فیلتر کربن گرانول عملکرد بهتری در برابر حذف آلودگی‌ها دارد.
  2. در طی عمل تصفیه، آب اجازه دارد مدت زمان بیشتری با دانه‌های کربن تماس پیدا کنند؛ به همین خاطر بازدهی این فیلتر بیشتر است.
  3. فیلترهای کربن بلاک کاملا گیاهی بوده و برای انسان و محیط زیست خطری ندارند.
  4. از این فیلتر می‌توان برای حذف بوی بد، طعم، کلر و ترکیبات آلی استفاده کرد.
  5. فیلترهای کربن بلاک دارای استاندارد FDA هستند.
فیلتر کربنی
گالری تصاویر

تصاویر انواع فیلتر کربن بلاک را می‌توانید در گالری زیر مشاهده کنید.

فیلترهای کربن بلاک به جهت ساختاری بسیار مشابه با فیلترهای الیافی رسوب گیر هستند با این تفاوت که جنس آن‌ها از کربن است. فیلترهای کربن بلاک به نوعی همان فیلترهای کربن پودری هستند که فشرده شده و در قالب یک فیلتر استوانه‌ای شکل تولید می‌شوند. این فیلترها که معمولا به عنوان فیلتر سوم دستگاه‌های تصفیه آب خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند، تکمیل کننده فیلترهای قبلی هستند. این فیلتر علاوه بر آنکه می‌تواند ذرات درشت موجود در آب را به خود جذب کند، توانایی از بین بردن مواد شیمیایی موجود در آب که موجب تغییر بو و رنگ آب شده‌اند را نیز دارا است.
فیلترهای کربن بلاک در حذف آلاینده‌های شیمیایی موجود در آب نسبت به فیلترهای کربن پودری که یک مرحله عقب‌تر قرار دارند قوی‌تر عمل می‌کنند اما به اندازه فیلترهای الیافی در حذف ذرات درشت موجود در آب موفق نیستند. بنابراین اگر آبی کاملا تصفیه شده و سالم می‌خواهید، وجود هر یک از فیلترها برای دستگاه تصفیه آب خانگی ضروری می‌باشد.

برای خرید و سفارش انواع فیلتر ها با شماره های فروش پالایه سازان توس تماس بگیرید.

بطور کلی وظیفه فیلترهای کربنی، چ فیلترهای پودری و چه فیلترهای جامد کربن، حذف مواد شیمیایی موجود در آب چون کلرایدها، بنزن، هالومتان، رادون، آفت کش‌ها، علف کش‌ها و… است. این فیلترها آب و بوی بد آب را از بین می‌برند. اگرچه فیلتر کربن بلاک در حذف مواد شیمیایی موجود در آب عملکرد بالایی دارد اما در حذف مواد شیمیایی محلول در آب و فلزات سنگین چون باریوم، مس، جیوه و… عملکرد چندان مثبتی ندارد. به همین خاطر ضروری است که پس از فیلترهای کربنی، از فیلتر ممبران برای حذف این مواد شیمیایی محلول در آب استفاده شود. آیا فیلتر کربن بلاک قادر به حذف ویروس‌ها از آب نیز می‌باشد؟ توجه داشته باشید که این فیلترهای کربنی نمی‌توانند ذراتی که کوچک‌تر از خود کربن هستند را حذف کنند. ویروس‌ها عموما اندازه‌ای حدود 20 تا 40 نانومتر دارند. با این حال فیلتر کربن بلاک می‌تواند برخی از میکروارگانیسم‌های خطرناک موجود در آب را که ممکن است باعث ایجاد بیماری در انسان شوند را حذف کند.

برای ساخت فیلترهای کربن بلاک از مواد مختلفی چون پوسته نارگیل، چوب یا قیر استفاده می‌شود. بهترین نوع فیلتر کربن بلاک، فیلتری‌ست که از پوست نارگیل ساخته شده است. اگر چه این نوع فیلتر کربنی در میان دیگر انواع فیلترها قیمت بیشتری دارد، اما عملکرد آن برای تصفیه آب نیز بهتر است. فیلتر کربن بلاکی که از پوسته نارگیل ساخته شده است قادر است حتی کوچک‌ترین ذرات موجود در آب را حذف کند.
در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی از کربن پایه گیاهی استفاده می‌شود. نوع مرغوب این فیلترها ار جنس پوست گردو، پسته یا نارگیل هستند. قدرت جذب فیلترهای کربنی به میزان کربن آن فیلتر بستگی دارد بنابراین هرچه درصد کربن بالاتر باشد، جذب آلاینده‌ها و مواد شیمیایی موجود در آب نیز توسط فیلتر بیشتر خواهد بود. اغلب دستگاه‌های تصفیه آب خانگی امکان استفاده از هر دو فیلتر کربنی (کربن پودری و کربن بلاک) را دارند اما چنانچه دستگاه تصفیه آب شما تنها جای قرار دادن یک فیلتر کربنی دارد باید از میان کربن گرانول و کربن بلاک یکی را انتخاب کنید. از آنجایی که قدرت فیلتر کربن بلاک از کربن پودری بیشتر است، ما خرید این فیلتر را به شما توصیه می‌کنیم.

فیلترهای کربن بلاک را می‌توان یکی از موثرترین فیلترها برای دستگاه‌های تصفیه آب خانگی دانست. ساختار کربن به آب این اجازه را می‌دهد که سطح تماس بیشتری با فیلتر داشته باشد به همین خاطر فرایند تصفیه آب به خوبی صورت می‌گیرد. فیلترهای کربنی دارای دو نوع کربن پودری و کربن متراکم یا همان کربن بلاک هستند. فیلتر کربن بلاک نسبت به فیلتر کربن پودری عملکرد بهتری دارد چراکه سطح تماس آن با آب بیشتر است. زمانی که آب با فیلتر کربن بلاک برخورد می‌کند، به دلیل متراکم بودن سطح این فیلتر آب درون آن به آرامی حرکت کرده و آلاینده‌های شیمیایی را حذف می‌کند. دقت فیلترهای کربن بلاک 50 تا 0.5 میکرون است. هرچه میکرون فیلتر کربن بلاک کوچک‌تر باشد، به معنای دقت بالاتر آن فیلتر است. به عبارتی دیگر یک فیلتر 0.5 میکرونی کربن بلاک نسبت به یک فیلتر 50 میکرونی قادر است ذراتی با اندازه کوچک‌تر را حذف کند. برای دستگاه‌های تصفیه آب خانگی عموما از فیلترهایی با دقت 10 میکرون استفاده می‌شود.

طول عمر مفید فیلترهای کربن بلاک به یک عامل مهم یعنی میزان کیفیت آب بستگی دارد. مسلم است که هرچه آب کیفیت پایین‌تری داشته باشد و میزان ذرات درشت موجود در آن بیشتر باشد، طول عمر فیلتر کمتر می‌شود. با توجه به اینکه فیلترهای کربنی نسبت به ذرات درشت موجود در آب حساس هستند و این ذرات می‌توانند به فیلتر آسیب برسانند، لازم است که پیش از فیلترهای کربنی، یک فیلتر الیافی نصب شوند. این اقدام طول عمر فیلترهای کربن بلاک یا کربن گرانول را افزایش می‌دهد.
این فیلترهای الیافی تا حدود خیلی زیادی آلاینده‌های فیزیکی موجود در آب را جذب می‌کنند و احتمال آسیب رسیدن به فیلتر کربنی را کاهش می‌دهند. برخی از دستگاه‌های تصفیه آب که براساس فناوری فیلتراسیون فرایند تصفیه آب را انجام می‌دهند ممکن است تنها امکان استفاده از یک فیلتر الیافی یا کربنی را بدهند. در چنین شرایطی اگر بخواهید آب هم از نظر فیزیکی و هم از نظر شیمیایی تصفیه شود باید از یک فیلتر ترکیبی الیاف و کربن استفاده کنید. این فیلتر دو منظوره قادر است وظیفه یک فیلتر کربنی و الیافی را به صورت همزمان انجام دهد.